Dicső múltunk

Szabad Föld Kupa döntöben a csurgói focicsapat

Olyan esemény zajlott a csurgói csapat háza táján 1987 június 17.-én amikor a székesfehérvári Sóstói Stadionban Szabad Föld Kupa döntöt játszhatott a Nagykálló csapatával.

Ez kijelenthetjük csapatunknak tényleg történelmi tett volt;hiszen legyőzte a nagykállóiakat 3-1-re. Akkor a csurgói foci képviselője Csurgói Spartacus SE néven szerepelt.

1987: a Szent Jupát éve
A tornász világbajnokságon Rotterdamban Borkai Zsolt első lett lólengésben. Megérkezett kétéves világkörüli útjáról a St. Jupát vitorlás, Fa Nándorral és Gál Józseffel.

Már a döntőbe jutást is kisebb dráma előzte meg: április 8-án Csurgó és Nagyszénás csapata számára az volt a tét, melyikük játszik a Szabad Föld Kupáért Székesfehérvárott a Nagykálló együttesével.
Az első meccsen, Csurgón a hazaiak 3:0 arányban legyőzték az ijedt nyuszikként pályára lépő nagyszénásiakat, hanem aztán a visszavágón a hazaiak olyan lendülettel kezdtek, mint a csurgóiak tették azt két héttel korábban otthonukban. Győztek is 3:1-re, de szomorkodhatott Nagyszénás népe, mert egyetlen gólon múlott, hogy Moós János csapata nem léphetett a Székesfehérvári Sóstói stadion gyepszőnyegére!

Csurgó-Nagykálló 3:1(1:0). Székesfehérvár, 1500 néző, vezette: Eőry (Halmosi dr., Szőke).
Csurgó: Belovári - Tóth, Kovács, Hosszú (Nagy), Puskás, Beke, Vékony, (Horváth), Bódis, Novák (Bántó), Markek, Deme (Császár). Edző: Keszei Ferenc.
Nagykálló: Cziotka - Trefán (Földesi), Vinokai, Gelsi, Papp, Csordás (Kovács), Katona, Mirgai, Imre, Vágó, Gyermán. Edző: Gerliczki Ferenc.

Gólok, Deme a 11. percben, Markek az 54. percben, Imre az 58. percben, Markek a 75. percben.

Az MNK döntőjére az Újpesti Dózsa és a Pécsi MSC csapatai gyülekeztek, Kardos József, az újpestiek csapatkapitánya kiválasztotta magának a szabolcsiakat, nekik szurkolt, mivel közelebb vannak szülőhelyéhez, Nógrádhoz. A pécsiek edzője, Garami József ezt mondta: - Nagyszerű dolog ez a kupasorozat, magam is vidéki vagyok, ilyenkor valósággal feszül a keblem a büszkeségtől!
Közben egy formás támadás végén megszületett az első gól: Deme olyan profi módon talált a hálóba, hogy a Jászjákóhalmáról elszármazott, újpesti Rostás Sanyi meg is jegyezte: "Ezt akár én is lőhettem volna" (Sanyi egyébként híres volt kiváló rúgótechnikájáról.), 1:0. A gól után a nagykállóiak lendülnek bele, de nem tudnak túljárni Belovári eszén. A második félidőben is a szabolcsiak szorongatnak, ám ők bánják: Markek a kapus fölött talál a hálóba, 2:0. Imre belövi a szépítő találatot, 2:1, aztán Markek végleg szétoszlatja a nagykállói reményeket, kíméletlenül vágja a pettyest Cziotka hálójába, 3:1.
Keszei Ferenc, a győztes csapat edzője szűkszavú: - Nem készültem nagy beszédre, nem is kenyerem a szó, most kimondhatatlanul boldog vagyok: ősztől a területi bajnokságban játszunk és miénk a Szabad Föld Kupa. Kívánhat ennél egy edző többet?

Gerliczki Ferenc azzal vigasztalódhatott, hogy fiai nem vallottak szégyent, jobb csapattól kaptak ki. A mester elsőként gratulált az ellenfélnek, és ekkor már nem látszott csalódottnak.A legsportszerűbb csapat a Szabadszentkirály lett, a Béke Tsz SE megyei II. osztályban szereplő gárdája példásan sportszerű volt a pályán, de szurkolótábora is korrekt biztatásban részesítette a kedvenceket, elismerve olykor az ellenfél nagyobb tudását. Király Károly, a sportkör elnöke a Csurgó elleni vesztes meccs után őszinte szívből kívánt további jó szereplést a győztesnek.

A csurgóiak Csehszlovákiában 3:0 arányban kikaptak a Dolni Nemci együttesétől, viszont 2:1 arányban legyőzték őket az itthoni visszavágón.